Gazobeton do budowy domu – wady i zalety

wpis w: materiały, porady 0

Beton komórkowy, czyli inaczej gazobeton, to innowacyjne rozwiązanie w budownictwie, które jest coraz częściej stosowane w budowie domów jednorodzinnych. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?
Czym jest gazobeton? Jakie są jego właściwości?
Gazobeton to materiał budowlany wytwarzany z piasku kwarcowego, wapna oraz cementu z dodatkiem spulchniacza. Jest to najpopularniejszy obecnie materiał, wykorzystywany do wznoszenia ścian budynków, modny szczególnie w przypadku domów energooszczędnych. Czym się wyróżnia?
To materiał, który:

  • Charakteryzuje się dużą wytrzymałością
  • Ma dobrą izolacyjność termiczną
  • Jest odporny na bakterie, grzyby, glony i pleśń
  • Posiada niewielki ciężar
  • Jest niepalny
  • Ma niewielkie rozmiary
  • Jest odporny na korozję biologiczną
  • Wykazuje niższy współczynnik naturalnej radiacji niż inne materiały budulcowe

Porowata struktura gazobetonu powstaje wskutek spulchniania materiału pęcherzykami wodoru. Rolę spulchniacza pełni najczęściej pasta aluminiowa lub proszek. W przypadku zastosowania tylko i wyłącznie piasku kwarcowego beton ma kolor biały, natomiast po dodatku popiołów jest szary.

Budowa z betonu komórkowego – zalety
Budowa ścian z gazobetonu jest szybsza i tańsza niż w przypadku tradycyjnej budowy z pustaków ceramicznych. Materiał ten ma właściwości nośne oraz charakteryzuje się wysokimi parametrami izolacyjnymi. Nowy beton komórkowy wyróżnia to, że przy grubościach od 36cm nie trzeba dodatkowo ocieplać budynku – ściany spełniaj normy cieplne bez dodatkowej izolacji!
Budownictwo z gazobetonu charakteryzuje mniejsze zużycie zaprawy oraz gładka i równa powierzchnia ścian. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma konieczności kładzenia grubych tynków oraz wyrównywania ścian przed klejeniem płytek ceramicznych.
Beton komórkowy jest bardzo łatwy w obróbce – można go ciąć i przekłuwać piłą widiową (ręczną lub zasilaną elektrycznie), a także zwyczajną piłą do drewna lub metalu. Materiał ten posiada właściwości niepalne oraz charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością. Jest także odporny na bakterie, glony oraz grzyby, oraz paro przepuszczalny – ściany tworzone z betonu komórkowego mogą „oddychać”.

Budowa z betonu komórkowego – wady
Budowa z betonu komórkowego wymaga dużej dokładności wymiarowej oraz ostrożnego obchodzenia się z materiałem. Ścian z gazobetonu nie należy wznosić dla konstrukcji poniżej 30 cm od poziomu gruntu, by nie nasiąkały one wilgocią.
Aby w pełni wykorzystać potencjał gazobetonu i nie doprowadzić do ubytku ciepła, należy murować na cienką spoinę. Warto także zachować dużą ostrożność podczas transportu i rozładunku materiału, ponieważ jest on kruchy.

Dlaczego warto zainwestować w gazobeton?
Gazobeton to rozwiązanie, które umożliwia obniżyć koszty budowy, przyspieszyć pracę oraz zmniejsza ryzyko powstania błędów wykonawczych. Ściany z betonu komórkowego można łatwo wznieść oraz obrobić. Wznoszone w ten sposób budynki utrzymują wysoki komfort cieplny zimą oraz latem.